Makijaż permanentny brwi, choć jest popularnym zabiegiem kosmetycznym, podobnie, jak każdy zabieg kosmetyczny, nie jest odpowiedni dla wszystkich. Istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie tego zabiegu. Oto najważniejsze z nich:
- Ciąża i karmienie piersią: W okresie ciąży i karmienia piersią zaleca się unikanie makijażu permanentnego ze względu na ryzyko związane z reakcją organizmu i używanymi pigmentami.
- Choroby skóry: Osoby z aktywnymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, trądzik różowaty czy infekcje skóry w okolicy brwi, powinny unikać zabiegu do czasu wyleczenia tych schorzeń. Przeciwwskazaniem do zabiegu, choć nie bezwzględnym, jest również bielactwo. W łagodnym i średnim przebiegu wymienionych chorób skórnych, można wykonać zabieg.
- Cukrzyca: Niekontrolowana cukrzyca może wpływać na proces gojenia się skóry i zwiększać ryzyko infekcji. Osoby z cukrzycą powinny skonsultować się z lekarzem przed zabiegiem. Jeżeli cukrzyca jest ustabilizowana, to nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
- Choroby autoimmunologiczne: Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, mogą mieć zwiększone ryzyko reakcji alergicznych i problemów z gojeniem.
- Przyjmowanie leków rozrzedzających krew, immunosupresyjnych i sterydowych: Leki takie jak aspiryna, ibuprofen, warfaryna, czy inne antykoagulanty mogą zwiększać ryzyko krwawienia i siniaków podczas zabiegu. Warto skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnego odstawienia tych leków przed zabiegiem. Zabieg można wykonać co najmniej po trzech miesiącach od odstawienia leków.
- Alergie na pigmenty: Osoby, które mają alergie na barwniki lub pigmenty stosowane w makijażu permanentnym, powinny unikać tego zabiegu.
- Aktywne infekcje: Jakiekolwiek aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze – jak aktywna opryszczka, czy łuszczyca w fazie aktywnej – w okolicy brwi są przeciwwskazaniem do zabiegu. Zabieg pigmentacji możliwy jest do wykonania dopiero dwa tygodnie od całkowitego wygojenia.
- Chemioterapia i radioterapia: Osoby poddawane terapii przeciwnowotworowej powinny unikać makijażu permanentnego, ponieważ ich układ odpornościowy może być osłabiony, co zwiększa ryzyko infekcji i powikłań.
- Choroby serca: Niektóre choroby serca i związane z nimi leki mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Osoby z problemami kardiologicznymi powinny skonsultować się z lekarzem.
- Bliznowacenie przerostowe i keloidy: Osoby mające skłonność do tworzenia bliznowców lub blizn przerostowych powinny unikać makijażu permanentnego, ponieważ istnieje ryzyko powstania nieestetycznych blizn.
- Epilepsja: Osoby z epilepsją powinny skonsultować się z lekarzem przed zabiegiem, ponieważ stres związany z zabiegiem może wywołać napad.
- Choroby krwi: Osoby z chorobami krwi, jak hemofilia, które wpływają na krzepliwość, powinny unikać zabiegu lub skonsultować się z lekarzem przed jego wykonaniem.
- Przyjmowanie antybiotyków: zabieg można wykonać dwa tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki.
- Żółtaczka.
- HIV.
- Świeże blizny w miejscu pigmentacji.
- Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej: w przypadku wypełnienia ust, zabieg makijażu permanentnego ust, można wykonać co najmniej po trzech miesiącach, a w przypadku botoksu – po miesiącu.
- Infekcje, podwyższona temperatura ciała.
- Znamiona, naczyniaki, plamy, pieprzyki i inne zmiany skórne znajdujące się w miejscach potencjalnej pigmentacji.
- Nadpobudliwość nerwowa, stany lękowe, depresja, zaburzenia emocjonalne, choroby psychiczne.